İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır. İşsizlik Maaşı Alma Şartları nelerdir. İşsizlik maaşı kaç ay alınıyor. İşsizlik maaşı nereye yatar, işsizlik maaşı hesaplama gibi sorular çalışma hayatı içindeki insanlarımız için kuşkusuz en çok merak edilen konuların başında geliyor. Türk İş Hayatı ekibi olarak siz değerli okuyucularımıza kaliteli bir rehber olması açısından bu yazımızda İşsizlik Maaşı Hakkında detaylı açıklamalarda bulunacağız.

İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir

İşsizlik maaşına hak kazanmak için bazı şartların oluşması gerekmekte. 4447 sayılı Kanunun 50 nci maddesine göre bu şartlar maddeler halinde belirlenmiştir. Buna göre şartlar şu şekilde;

  • Çalışma hayatı içindeyken bulunduğu işyerinde değişik sebepler neticesinde kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,
  • Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak. Bu kısaca şu anlama geliyor. Ayrıldığınız işyerinde en az 4 ay süreyle sigortalı olarak çalışmış olmalısınız.
  • Son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak.
  • Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İş – Kur birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak, gerekmektedir.

İşsizlik Maaşı Nasıl Ödenir

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir