Süt Parası Nasıl Alınır

Süt Parası Nedir, bir diğer ifadeyle Emzirme Ödeneği nedir, emzirme ödeneği nasıl alınır, süt parasını alabilmek için gereken şartlar nelerdir, süt parası memura verilir mi, süt parası ne kadar, süt parası başvurusu nasıl ve nereye yapılır, 2017 yılı için Süt Parası ne kadar hepsini merak ediyorsunuz. Süt Parası için başvuru nasıl yapılır? sorusu cevabını kuşkusuz en çok annelerin merak ettiği bir soru. Sizin için derledik. Buyrun süt parası sorgulama,  nasıl alınır, nereden alınır ve kaç ay ödeniyor? SGK ‘nın konu ile ilgili mezvuatı ve Süt Parası Nasıl Alınır konusundaki tüm detaylar bu yazımızda.

2017 yılı emzirme parası süt yardımı diğer bir deyişle süt parası ve emzirme ödeneği  133 TL dir. Süt Parası bir defaya mahsus olarak ödenir. Süt Parası yani Emzirme yardımı almak için öncelikle doğum yapılan hastanenin giriş yapması gerekiyor. Bunu ilgili doğum katındaki sekreterliğe bizzat bildirerek yapabilirsiniz. TC kimlik numaranızı bildirip doğum raporunu sunmanız gerekiyor.


SÜT PARASI (EMZİRME ÖDENEĞİ) MEVZUATI

Emzirme Ödeneği Mevzuatı genel hatlarıyla şöyle: 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 16.ı maddesinin üçüncü fıkrasında;

“Analık sigortasından sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe, bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılardan, kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine, her çocuk için yaşaması şartıyla doğum tarihinde geçerli olan ve Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden emzirme ödeneği verilir.”

Hükmü bulunur. Ödeme bu hüküm kapsamında ve yukarıda da belirttiğimiz gibi bir defaya mahsus olarak yapılır.


SÜT PARASI BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR

Yukarıda belirttiğimiz üzere öncelik doğumun gerçekleştiği hastaneden süt parası almak için doğum raporu ve TC kimlik numaranızla giriş yaptırmanız gerekiyor. Daha sonra bulunduğunuz ilin SGK il müdürlüğüne giderek sözlü olarak bildirip TC kimlik numaranızı sunuyorsunuz. Hepsi bu kadar. Başvurunuzu ve tüm işlemlerinizi takip eden 10 gün içinde adınıza PTT den süt parasını alabilirsiniz.

2018 SÜT PARASI NE KADAR?

2018 Süt Parası 144 TL oldu. Bu para sigortalı olarak çalışan bayanın kendisine verilebileceği gibi kendisi çalışmıyorsa artık sigortalı olarak çalışan eşinede verilebiliyor. 2018 yılı itibariyle 144 TL olarak belirlenen süt parası doğumdan hemen sonra yapılan bildirimin ardıdan 10 gün içinde ödeniyor.  Süt parasını 10 gün içinde alamadıysanız merak etmeyin 6 ay süreniz var.  Bu süre zarfında başvurunuzu yapıp alabilirsiniz..

5 Comments

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir